Наш герой- земляк Анатолій Крючковський

         Сьогодні, 27 січня,  наш земляк Анатолій Федорович Крючковський відзна-чає  свій День Народження. Тож побажаємо йому  здоров»я, благополуччя  на «перші сто років»…

        А 57років тому, у далекому 1960-у, про Анатолія Крючковського – нашого земляка  дізнався весь світ. 49 днів провів він у відкритому океані разом з такими, як сам, трьома солдатами. Під час шторму на Далекому Сході, де хлопці несли строкову службу, їхню баржу викинуло в океан. У трюми набралося води, вийшов з ладу двигун, перервався будь-який зв’язок із сушею. 1700 кілометрів судно гнали океанські хвилі. П’ять сильних штормів витримали четверо сміливців – крім нашого земляка, на баржі були Пилип Поплавський з Хмельниччини, росіянин Іван Федотов та татарин Асхат Зіганшин. Їх вважали зниклими безвісти. Батькам  надіслали про це повідомлення. Але відважних солдатів все-таки врятували.

         Про цю історію знає весь світ.Мужність нашого земляка Анатолія Крючковського і його трьох друзів порівнювали з мужністю  Гагаріна в космосі. Вижити в такій ситуації було надзвичайно складно. Але вони не зламалися. Витримали у першу чергу психологічно. Не здалися фізично.
         На 44-й день дрейфу вони побачили корабель. Він проходив далеко. Подати сигнал з баржі не було чим. Тому їх не помітили. Порятунок прийшов пізніше. На 49-й день, коли хлопці були вже вкрай знесилені, раптом почули гул. У небі з’явився вертоліт. Він завис над баржею. На борту було видно розпізнавальні американські  знаки. Військовий вертоліт доставив потерпілих на авіаносець американських ВМС «Кірсардж». Корабель йшов із Японії у Сан-Франциско. Ще вісім днів вони перебували на воді. Тільки після того корабель пришвартувався в порту  американського міста.

       Найвідоміші на той час засоби інформації світу розповідали про мужність відважної четвірки. 18 березня 1960 року у мерії Сан-Франциско влаштували офіційний прийом на честь врятованих  солдатів. Тоді ж мер міста подарував кожному з відважної четвірки символічний ключ від міста. Раніше їх отримували тільки двоє радянських громадян – Микита Хрущов і відома балерина Галина Уланова. «Ключ від Сан-Франциско, подарований містеру Крючковському. Мер  Джордж Кристофер. Приїздіть, будь ласка, знову», - такий напис на подарунку. У 1977 році під час чергового приїзду додому Анатолій передав цей сувенір Вінницькому обласному краєзнавчому музею, де він зберігається нині.

       Навіть після пережитого в океані, Анатолія Крючковського все одно вабило море. Тому він поїхав навчатися у «мореходку» під Ленінградом. Після того, як отримав спеціальність, працював на Півночі. Згодом переїхав до Києва, ближче додому. Влаштувався на завод «Ленінська кузня». 

- Тільки тому, що там робили кораблі, - розповідав  Анатолій Федорович. Пропрацював на заводі майже 50років,.Підтримує зв’язок з армійським товаришем Асхатом Зіганшиним. Той проживає у Санкт-Петербурзі. З четвірки їх залишилося двоє... Всерпні 2007-го, разом їздили у Южносахалінськ. Там росіяни й американці святкували 200 років з часу першого договору про співдружність Росії й Америки-американці подали пропозицію  запросити  їх  на святкування. Сказали організаторам, що без цих хлопців зустріч не може відбуватися. Обом надали слово, щироаплодували, малинамір зняти ще один фільм.

Хроніка дрейфу-1960
12 січня 1960 року. На Далекому Сході в океан викинуло баржу Т-34 з чотирма солдатами. 
27 січня одному з них – Анатолію Крючковському відзначили 21-й день народження  – з’їли шматочки виварених у воді і підсмажених на вогні… чобіт. Жодних харчів у потерпілих не залишилося. 
2 березня – екіпаж баржі вперше побачив корабель, але він був надто далеко, подати сигнал не було можливості.  
7 березня потерпілих побачили з гелікоптера американські військові. У той же день доставили на борт авіаносця під назвою «Кірсардж».  
15 березня авіаносець зайшов у порт Сан-Франциско. 
18 березня – на знак поваги до мужності радянських солдатів мер Сан-Франциско вручив кожному з них символічні ключі від міста. 
29 березня – героїчну четвірку зустрічала Батьківщина.

Далі за посиланням.   /upload/files/turbiv/Ключі від Сан Франциско

Повернутись