Самовільне будівництво...

   Самочинне здійснене будівництво є поширеним явищем, це поняття охоплює не тільки випадки зведення нових об’єктів нерухомості з порушенням або недотриманням необхідної процедури, але й, наприклад, випадки перепланування, що пов'язані зі збільшенням житлової площі приміщення.

Більшість наших громадян вважають, що якщо вони є власниками будинку, то можуть добудовувати та переплановувати будинок на власний розсуд, без відповідних дозвільних документів. Така впевненість і необачливість забудовників може призвести до накладення штрафів.

Самовільне будівництво загрожує те тільки накладенням штрафних санкцій, але й обмежує право власника будинку на здійснення операцій по відчуженню майна. Тобто, якщо власник здійснив самочинне будівництво чи перепланування будинку він не зможе ні продати, ні подарувати його.

До 31 грудня 2015 нашою державою були проведені «будівельні амністії», які дозволили без сплати штрафу ввести самочинно збудовані об’єкти у експлуатацію та оформити на них право власності. Нажаль не усі громадяни скористались цією нагодою, хтось не знав про таку можливість, а хтось не встиг вчасно підготувати усі документи.

22 березня цього року Верховна рада України прийняла закон, яким, нарешті, подовжено термін прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва незначної складності, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт.

У законі вказано:

 абзаци перший-п’ятий пункту 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” замінити трьома новими абзацами такого змісту:

«9. Орган державного архітектурно-будівельного контролю безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об’єкти будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію:

збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів;

збудовані до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення» .

II. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

2. Кабінету Міністрів України:

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Тепер «розшифруємо», що сказано в законі:

  1. органом державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області є департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Вінницькій області, що знаходиться за адресою м. Вінниця, вул. Театральна, 14 тел: (0432) 56-20-60. Саме туди потрібно подавати документи для введення об’єкта в експлуатацію;

2) відповідно до п.5 ст.32 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” до об’єктів будівництва за класом незначних наслідків (СС1) не можуть бути віднесені об’єкти:

характеристики можливих наслідків від відмови (стану об’єкта, при якому неможливо використовувати його або складову частину за функціональним призначенням) яких перевищують:

рівень можливої небезпеки для здоров’я і життя людей, які постійно перебуватимуть на об’єкті, - 50 осіб;

рівень можливої небезпеки для здоров’я і життя людей, які періодично перебуватимуть на об’єкті, - 100 осіб;

рівень матеріальних збитків чи соціальних втрат, пов’язаних із припиненням експлуатації або з втратою цілісності об’єкта, - 2500 мінімальних заробітних плат, тобто все що менше цих показників, є об’єкти за класом СС1.

3)під будівельну амністію підпадають об’єкти збудовані у період з 5 серпня 1992 року. Чому саме цей період, та що робити тому хто побудувався раніше? Будинки збудовані до 1992 року можна зареєструвати за спрощеною процедурою. Маючи технічний паспорт ( де зазначено, що будинок побудований до 1992 року), довідку від органів місцевого самоврядування що будинок належить Вам без правовстановлюючих документів та адресну довідку, Ви можете звернутись до державного реєстратора прав на нерухоме майно та зареєструвати право власності на цей будинок.

Також звертаємо увагу, що закон набирає чинності з дня опублікування, тому уже сьогодні звертатись до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Вінницькій області зарано, оскільки 2 квітня його тільки передали на підписання Президенту – це по-перше. По друге – відповідно до абзацу 6 пункту 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, вказується, що Порядок прийняття в експлуатацію таких об’єктів і проведення технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, а чи будуть вноситись до нього зміни – невідомо. Тож радимо зачекати, але уже зараз почати підготовку документів. Передусім пересвідчитись у наявності документів на землю, а саме чи приватизована земельна ділянка під будинком, чи має вона кадастровий номер, оскільки впорядкування цих документів може зайняти багато часу.

Про те, коли закон набере законну силу та буде визначено механізм введення об’єктів самочинного будівництва в експлуатацію, можна буде дізнатись звернувшись до органів державного архітектурно-будівельного контролюабо Липовецького бюро правової допомоги.

Нагадаємо, що для отримання консультації з цього питання, а також інших правових питань всі жителі Липовецького району можуть звернутись до Козятинського МЦ за адресою: м. Козятин, пров. Кондрацького, 1А, тел.:(04342) 2-00-17; 2-02-07; або Липовецького бюро правової допомоги: м. Липовець, вул. Некрасова, 4. тел. (04358) 2-10-33. Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно).

Начальник Липовецького бюро

правової допомоги Оксана Комісаренко

Повернутись